İşletmeci-Şef Uyumu: Frankie

Eskişehir kuşkonmaz, Antakya zahter, Karaburun sarı kulak botarga, Kastamonu siyez, Mersin deniz yosunu ve havyarı, Fethiye ıstakoz, Manisa kuzu göbeği mantarı, Karayaka kuzu, Artvin Gorcola peyniri, Erzincan deri tulum, Edirne eski kaşar, Trakya, Kapadokya, Ankara ve Ege’den şaraplar, sanat yapıtı gibi kadehler… Ve güncel sanatın önde gelen isimlerinden Ardan Özmenoğlu’nun küçük bir sanat objesi olarak hazırladığı menü kartı.

Bir süre önce Frankie ve Nude işbirliği ile gerçekleştirilen “Pleasant Moments/ Hoş Anlar” konulu davette servisten sunuma, yemeklerin yaratıcılığından lezzete her şey dört dörtlüktü diyebilirim.
İyi yemek ve iyi müzik mottosuyla yola koyulan Frankie’nin yemekleri her zaman kaliteliydi, lezzetliydi.
Ancak Şef Melih Demirel ile başka bir boyuta geçti. Melih Demirel’i yaz için gittikleri Marmaris Port Frankie’de tanımış, deniz ürünlerini kullanmasından yemeklerin lezzetinden, hatta pazarda inanılmaz bir heyecanla yaptığı alışverişten de çok etkilenmiştim.

Her alanda olduğu gibi işini aşkla yapan, emek veren fark yaratıyor.
Melih Şef’in adını önümüzdeki yıllarda çok daha fazla duyacağımızı düşünüyorum. Başarısında hiç şüphesiz ki Frankie’nin sahibi Kaya Demirer’in de katkısı büyük.
Umarım Demirer ve Demirel işbirliği uzun yıllar artan bir uyumla devam eder.
Yaz sezonu için Bodrum’da çok özel bir yerde olacaklar, haberler yakında gelecek sanırım…

Müge Akgün
mugeakgun@hurriyet.com.tr

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/muge-akgun/isletmeci-sef-uyumu-frankie-41202973

X