Frankie’de Yemek mi, Freddie Filmi mi?

Önceki akşam, Bohemian Rhapsody’nin özel gösterimi öncesinde İKSV Siyah Lale üyeleri Nişantaşı’nda Frankie’de bir araya geldi.

Filmi gösterime girmeden 1 gece önce izlemek ya da Kaya Demirer’in restoranı Frankie’de güzel bir yemek yemek arasında seçim yapmak gerekiyordu.

Tabii ki seçimim Frankie’de kalıp şef Melih Demirel’in nefis yemeklerini tatmak oldu.

Aslında endüstri mühendisi olan şef Melih Demirel, üniversite yıllarında keşfettiği tutkusunun peşinden giderek New York’ta en prestijli mutfak okullarından biri olan Cullinary Institute of America’da eğitim almış.

FRANKIE’DE YEMEK Mİ, FREDDIE FİLMİ Mİ

Daha sonra New York’tan Tokyo’ya birçok şehirde Stone Bars, Gramercy Tavern, Daniel NYC, French Laundry, Noma ve Narisawa gibi ödüllü birçok restoranda çalışmış.

2014’te ise İstanbul’da Türk mutfağının klasik yemek tariflerini sunma amacıyla kendi restoranı Tabla’yı açmış.

Geçen yaz itibarıyla Kaya Demirer ile yolları kesişmiş ve şimdi Frankie İstanbul’da Executive Chef olarak modern tekniklerle geleneklerimizi bir araya getiriyor.

Neler mi var menüde?

İlik suyuna malkara mercimek çorba, portakal ve vanilyayla dinlendirildikten sonra serin servis edilen fırınlanmış pancar salatası, mevsimin palamuduyla hazırlanan ve tekmili favayla buluşan ev yapımı füme lakerda, taze ton balığından yapılan nisuaz salata, uykuluk çıtırlarıyla zenginleşen çok özel Giresun Karakaya kuzu pirzola, lor dondurmasıyla hazırlanan Frankie’nin baklavası dikkat çeken lezzetlerden sadece birkaçı…

Frankie yemeklerde olduğu kadar kokteyllerde ve tabii müzikte de iddialı.

Terası Ten Gin Bar olmuş, adaçaylı cinli özel kokteylleri çok beğeniliyor.

Ayrıca her akşam ayrı bir canlı müzik performansı var.

Bugünün sürprizi ise Nez.

Uzun zaman sonra ‘Back to the Future’ projesiyle Nez, Frankie’de sahneye dönüyor.

Heyecanla bekliyoruz.

Çağdaş Ertuna
cagdas.ertuna@milliyet.com.tr

http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/cagdas-ertuna/frankie-de-yemek-mi-freddie-filmi-mi-2771328

X