Frankie’de Fasulye Üzeri Mezgit

Mezgit balığının altındaki Akkuş şeker fasulye “Coğrafi İşaret”i olan bir fasulyeymiş. Fasulye ve mezgit birbirine pek yakışmış.

Frankie’de yediğim mezgit balığının tadı damağımda kaldı. Aslında ne olduğunu bilmeden ısmarlamıştık. Tabağın alt bölümüne renkli taze biberler ve Afyon sucuğuyla pişirilmiş Akkuş şeker fasulyeyi koymuşlar. Üzerine kurutulmadan ızgara edilmiş mezgit balığı parçasını oturtmuşlar. Tabağı pırasa cipsiyle donatmışlar. Fasulye ve mezgit birbirine pek yakışmış. Pek lezzetliydi.

Frankie’nin yöneticisi Kaya Demirer, mutfakta “Coğrafi İşaret”li (Menşe Şahadetnamesi olan) ürünler kullanmaya özen gösterdiklerini söylüyor. Kubilay Özerkan yönetimindeki Metro Toptancı Market grubu uzun süredir “Coğrafi İşaret”li ürünlerin satışına öncülük ediyor. Böylece ülkenin değişik yörelerinin özelliği olan fasulyelerini, peynirlerini, zeytinyağlarını, sucuklarını, sarımsağını, portakalını satın almak mümkün olabiliyor. Frankie’de mezgit balığının altındaki Akkuş şeker fasulye de “Coğrafi İşaret”i olan bir fasulye imiş.

Lokanta müzikhol karışımı

İstanbul Nişantaşı’nda, Sofa Oteli’nin çatı katındaki Frankie sadece “doğru dürüst” bir lokanta değil, yemek sonları farklı sanatçıların sahneye çıktığı, müzik yaptığı bir restoran. Mehmet Yaşin dostumdan öğrendiğimi daha önce de yazmıştım. Otelin çatısını lokanta ve müzikhol karışımı olarak dekore edenler New York’taki benzerlerinden esinlenmişler. New York denince akla Frank Sinatra geldiği için de ismi “Frankie” olsun demişler.

Frankie, sadece bir lokanta olarak düzenlenmemiş. Yemek saatlerinde ve yemek saatleri dışında, Amerikan barının önünde ayakta vakit geçirilebiliyor. Sınırlı sayıdaki masada oturularak içki alınabiliyor. Eğer canlı müzik var ise de müzik dinlenebiliyor.

Frankie’nin iki bölümlü geniş salonu ve İstanbul’u tepeden görme imkanı veren bir terası var. Salonun giriş bölümünün karşısına uzun bir Amerikan bar tezgahı kondurmuşlar. Bir köşe sahne olarak değerlendirilmiş. Giriş bölümü yemek öncesini, yemek sonrasını değerlendirmek isteyenlerin ve de müzik dinlemeye gelenlerin bölümü. Arka bölüm yemeğe ayrılmış.

Altı gün canlı müzik

Menüde sıcak başlangıçlar olarak dana carpaccio, somon tartar, kereviz dolma, İskorpit “ceviche”, ördek ciğeri, kuru patlıcanlı dolma, Belçika midyesi “oules mariniere”, ızgara ahtapot, ızgara tarak ve keçi peynirli kiş sıralanmış 50-65 lira dolayında. Makarna ve risottolar 65 lira. Ana yemekler, kuzu incik, dana bonfile, kuzu sırtı, levrek ızgara, ördek konfit 95-100 lira arası. Menüdeki yemeklerde kullanılan malzemenin “Menşei” (Coğrafi İşaret) taşıyıp taşımadığı özenle belirtilmiş.

Frankie’nin genç bir mutfak sorumlusu var, Özgür Altunkaya (1984 Antakya). Servis ekibi Serkan Yıldırım’ın yönetiminde Ekin Erdem, Ahmet Şıldır ve Yusuf Can’dan oluşuyor. Şimdilerde haftanın altı günü saat 22.00’den sonra Frankie’de canlı müzik programları düzenleniyor. Ses düzeninin sorumlusu (İletişim Fakültesi’nde ekonomi dersi verdiğim) Serdar Keskin. Değişik sanatçılar sahne alıyor. Biz Burçin Büke ve Güvenç Dağüstün’ün programını izledik pek beğendik. Frankie’de öğle yemeği servisi de var. Öğle yemeklerinde giriş, ana yemek ve tatlı listesinden seçmeli 3 kap yemek 99 lira.

Ali Rıza Kardüz

http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/ali-riza-karduz/frankie-de-fasulye-uzeri-mezgit-2615695

X